Frank Frigyes (1890-1976)

Nyomtatóbarát változat

Utcarészlet, 1913   71×61cm olaj, vászon     Jel. j.l. Frank Frigyes 913          Katt !

Frank Frigyes  Utcarészlet 71×61cm olaj, vászon Jel. j.l. Frank Frigyes 913

 

- " Frank Frigyes 1890. augusztus 19-én született, zsidó kispolgári családban. Apja kereskedelmi hivatalnokként tartotta el három gyermekét egy IX. kerületi, Páva utcai bérház szerényen berendezett lakásában. A Képzőművészeti Főiskolát 1908 és 1911 között végezte el, Balló Ede, Edvi-Illés Aladár és Zemplényi Tivadar keze alatt. Ballónak - aki a két világháború közötti korszak egyik legfelkapottabb arcképfestőjeként szerzett hírnevet - bizonyosan fontos szerepe volt abban, hogy Frank maga is elismert és népszerű lett a portrémegrendelők körében.

Első hivatalos elismerését, az 1915-ben kiérdemelt, 450 koronás Harkányi Frigyes-díjat is egy arcképéért kapta, ugyanúgy, ahogy egy esztendővel később, az 500 koronával honorált Halmos Izidor-díj esetében. Ezek a korai elismerések minden bizonnyal számos későbbi megrendeléshez segítették hozzá. Az egy-egy arcképért kapott ár - a megbízások közvetlen, személyes jellege miatt - nem határozható meg pontosan, de Frank néhány, korabeli kiállításon szereplő portréja tájékoztathat bennünket az összegek nagyságrendjéről.

1913 szeptemberében, a Nemzeti Szalon őszi tárlatán állították ki egy festőbarátjáról készített arcképét, 1000 koronás eladási árral, miközben többi festménye 300 és 600 korona között mozgott. Ugyanezen a tárlaton Berkes Antal egy tipikus utcaképe, a Szabadság tér című olajfestmény 500 koronáért kínálta magát, míg Scheiber szintén olajjal készült Interieurje - a kiállítás egyik legolcsóbb képeként -150 koronába került. A portré kiugróan magas, 1000 koronás ára jelentős jövedelmet jelentett a fiatal festő számára. Ezért a pénzért a tízes évek elején - amikor egy kiló kenyér csupán 30 fillérbe került, s ugyanennyi kávéért sem kellett négy koronánál többet adni - az ifjú Frank több mint egy tucat remek öltönyt csináltathatott volna magának. Ha ennyire nem is, egyre feltétlenül szüksége volt, hisz 1914-ben megismerkedett későbbi feleségével, haláláig hű múzsájával, Frankl Magdával. Az ünnepi ruha, a jó megjelenés azonban úgy látszik nem volt elegendő, hisz a leendő feleség gazdag családjának tiltakozása miatt az esküvőre egészen 1920-ig várni kellett. Ráadásul a frigy megkötése az örökségből való kitagadást is maga után vonta. "

Forrás: Artmagazin / Molnos Péter : Frank Frigyes megítélése a műkereskedelemben egykor és ma