Szőnyi kiállítás a Balassi Intézetben

Nyomtatóbarát változat

Szőnyi kiállítás a Balassi Intézetben

Szőnyi István Anyaság, 1928

A 120 éve született Szőnyi István festőművész munkásságát és életét mutatja be festmények, fényképek, levelek, valamint a művész személyes tárgyainak segítségével a Balassi Intézet Aranykor címmel.

 

 

A festőművész születésének évfordulóján túl a kiállítás megrendezéséhez a holokauszt emlékév is jó apropóval szolgál, hiszen Szőnyi Istvánt és családját a második világháború alatt végzett embermentő tevékenységéért a Világ Igaza címmel tüntették ki - közölte az intézet az MTI-vel. A tárlaton a közismert és a nagyközönség által eddig nem látott alkotásokon túl fotók, levelek, személyes tárgyak segítségével engednek a szervezők bepillantást a művész életébe, alkotói folyamataiba. A kiállítás kurátora Köpöczi Rózsa művészettörténész, a zebegényi Szőnyi István Emlékmúzeum vezetője. Szőnyi István, a XX. századi magyar festészet kiemelkedő képviselője, annak a generációnak a tagja, amely egészen fiatalon megfordulhatott a háború előtti Nagybányai Művésztelepen, találkozhatott az alapító mesterekkel és az újító fiatalokkal egyaránt.

 

 

A nemzedék tagjainak az ott szerzett inspirációkat mélyen kellett elraktározniuk, mert az alig megkezdett tanulmányokat a háború derékba törte - olvasható a dokumentumban. Szőnyi István 1924-ben Bartóky József író lányát, Melindát vette feleségül, közös életüket a Bartóky család zebegényi nyaralójában kezdték. Itt bontakozott ki művészete, itt születtek legjelentősebb képei.

 

 

Gazdag életművéből az intézet most egy reprezentatív válogatást mutat be. A kiállítás a Szépművészeti Múzeum, a Budapesti Történeti Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeum, a zebegényi Szőnyi István Emlékmúzeum, a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, valamint magánszemélyek együttműködésével valósult meg.

 

 

 

 

Forrás: hirado.hu