Tornai az orientalista festő

Nyomtatóbarát változat

Kairói utcarészlet 45×61cm olaj,vászon    Jel. b. l. Tornai Gy.

Kiállítva Műcsarnok 1904. / 298.kép

Katt ide !

Kairói utcarészlet  45×61cm olaj,vászon Jel. b. l. Tornai Gy. / Kiállítva Műcsarnok 1904. 298.kép /

„ 1905 szeptember havában partraszállott Yokohamában, honnan rövidesen átköltözik Tokyoba.” - olvasható az 1909-es Műcsarnokban megrendezett kiállításának bevezetőjében. ( Ez látszik a legmegbízhatóbb forrásnak a megannyi egzotikumra éhező cikkíróval szemben, itt ugyanis Tornai Gyula személyes képmagyarázataival látta el a füzetet, s az előszó is a művész közlése alapján keletkezett.)

Keleti útja során 16 hónap alatt körbejárta az egész szigetországot, majd Indiába utazott. A szóbeszéd szerint, onnan is csak a furcsa étkezési szokások tudták hazaterelni a művészt. Ezalatt az idő alatt elkészült képei megjárták Londont, Drezdát, Berlint, Párizst, Lipcsét és Hamburgot. A 77 darabból 33 darab elkelt, de a budapesti nagy kiállításra újra gyarapodott a kollekció. Tornai szorgosan gyűjtötte a kiállításairól világszerte megjelent cikkeket, ennek köszönhetően szerezhettünk tudomást a korabeli történésekről. Egész Európában dicsérő, s a művészt méltató cikkek jelentek meg. Magas rangú támogatói és megrendelői között maharadzsák, és miniszterek is voltak. A feljegyzések tanúsága szerint, 1907-ben maga VII. Edward vásárolt egy gésát ábrázoló képet a londoni kiállításon.

Mitől volt Tornai már a maga korában is olyan népszerű ?

Ő volt az a művész, aki tökéletesen ötvözte az idegen kultúrák iránti lelkesedését az európai, akadémikus művészet felfogással. Keleten a nyugati előadásmód, Európában pedig a keleti téma tette sikeressé a művészt. Tornai Gyula személyiségét, mániákus gyűjtő és utazó szenvedélye gazdagította. Vásznairól e kultúrák iránti őszinte és ösztönös rajongás árad.

Video     Az Orientalizmus mesterei  / A Shafik Gabr Gyűjteményből